Blog

17.1.2016

Připojení k internetu

Praktiky poskytovatelů připojení k internetu

Ideální připojení k internetu by mělo být rychlé a rychlost stejná oběma směry, žádné služby a porty by neměly být škrceny, žádný limit na počet současně otevřených spojení a ani rychlost by se neměla měnit při delším stahování. Měla by být veřejná IPv4 adresa a funkční IPv6. V nouzi jde IPv6 protunelovat z IPv4. Pokud vás poskytovatel připojení přesvědčuje, že veřejná IPv4 není zapotřebí a budete sledovaný, tak vás oblbuje. Stejně posílají úřadu každý měsíc kam a kdy jste se připojili, i když nemáte veřejnou! Kdo jí má, tak si může z počítače udělat takovej domácí server, kterej bude přístupný z internetu, takže rozject vlastní stránky, email nebo dálkově přistupovat ke svýmu počítači, kamerám, tiskárně nebo televizi nebude problém. Další výhoda je při hraní PC her a v různých soutěžích, kde se rozlišuje jeden soutěžící na jednu IP. IPv6 plní podobnou funkci a odkrývá další obsah internetu, který je jinak nedostupný přes IPv4 protokol. Dál je u toho výhoda, že je adresa zdvojená na jednu stálou a druhou proměnou (dočasnou), která se po určitý době sama mění na jinou.

 

kvalitní připojení je:  veřejná IPv4, IPv6, neškrcená rychlost služeb a portů za všech podmínek (a neblokování), stejná rychlost stahování a odesílání, rychlá odezva (ping)
Na co si dát pozor a jak se to pozná:
Škrcená rychlost na určitých portech a službách (stahování,P2P, torrenty Youtube) je buď od začátku stahování přiškrcená nebo se skokově snižuje po stažení určitýho množství dat nebo množství stažených (odeslaných) za určitý čas. Na Youtube je to viditelný, že vám nejdou videa v nejvyšší kvalitě HD plynule (připojení máte kolem 6Mb/s?).
Omezení počtu komunikačních portů, služeb připojení k internetu. Pozor na blokobání P2P! Dá se to poznat při stahování hlavně přes torrent nebo direct connect sítě, že je nějaká hranice a i stránky se nenačítají.

Na sdílenou linku s více lidmi. Rychlost je proměnlivá, když jiní třeba stahují nebo koukají na Youtube. Na lince může být nasazeno i předchozí škrcení.
Rozdílná rychlost stahování proti odesílání při přípojení přes Wi-Fi nebo kabel značí, že má poskytovatel malou kapacitu konektivity do internetu.
Vyhněte se možnosti platit za data, při stahování hry co má třeba 25GB byste se nedoplatili nebo byste svůj příděl dat rychle vyčerpali a pak byste to měli přiškrcený zbytek měsíce.
Na lince můžou být nasazený praktiky jako přesměrování na jinou stránku nebo hláška, že stránka ne existuje. Ve skutečnosti existuje, ale poskytovatel si nepřeje, abyste na ní lezli.

Poskytovatel připojení zaznamenává emailový adresy zpráv odesílatele i příjemce (odesílaný třeba přes outlook), tak takovej adresář může využít nebo prodat k reklamním účelům.
Většinou se nastavuje větší priorita přenosu a bez škrcení linky na známější měřáky rychlosti na internetu, aby zdánlivě linka byla rychlejší v očích uživatele. www.speedtest.net  nebospeedtest.cesnet.cz
Pokud nepoužíváte šifrovanou komunikace mezi svým PC a cílovým na internetu, tak data můžou být cestou odposlouchávany kýmkoliv (na jaký stránky lezete, s kým si píšete, co posíláte,…).

Nastavení takovýho omezování je velmi snadný!

Všelijaký omezování služeb poskytovatelem připojení k internetu je známkou, že má nedostatečnou kapacitu linek a nedostatečnou nakoupenou konektivitu od vyššího dodavatele!

Prověřit si rychlost spojení můžete stahováním velkýho souboru (500MB a víc) přes prohlížeč třeba s DVD Linuxu openSUSE-Leap-42.1-DVD-x86_64.iso  a pak stejnej soubor stáhnout přes torrent síť openSUSE-Leap-42.1-DVD-x86_64.iso.torrent
Jestli uvidíte, že máte škrcenou linku, tak se jim ozvěte ať vám linku vyřadí z omezování. Pokud to nepomůže, tak si najděte jinýho poskytovatele. A jestli jste se jim upsali a cukají se s výpovědí, tak napište na ČTÚ a oni jim dají třeba výchovnou pokutu.

Veškerá aktivita, kominikace PC s jiným počítačem na internetu je logována a záznam jak nařizuje vláda ČR podle zákona 357/2012 Sb. pravidelně poskytovatele připojení k internetu posílají úřadům!

Návody, Počítače a internet